неділю, 6 квітня 2008 р.

ЧИМ ПОВ'ЯЗАНЕ ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ ТА ЗАХВОРЮВАНІСТЬ НА РАК

Твоїми ліками має стати твоя їжа
Гіппократ, V ст. до н. е.


Уявіть - у світі щодня розбиваються чотири Боїнги. Усі пасажири гинуть… Рівно стільки людей щороку вмирає від раку. На планеті кожні 3 хвилини реєструють одну злоякісну пухлину.

Канцерогени у продуктах харчування

Чинники, що викликають утворення злоякісних пухлин, називаються канцерогенами।

Переважну частину (90%) своєї еволюціїї, а це декілька мільйонів років, людина вживала переважно грубу рослинну їжу. І лише останні 100-200 років її раціон значно змінився. Зросла середня калорійність раціону, почалося масове промислове виробництво рафінованих продуктів - муки, круп, цукру тощо.

Розвиток науки і промисловості призвів та призводить до появи нових хімічних сполук, що мають канцерогенні властивості. Хімія усе частіше потрапляє до продуктів харчування.

Канали зараження їжі хімічними канцерогенами безмежні. Так, канцерогени можуть потрапити в їжу з синтетичної упаковки, внутрішньої поверхні консервних банок, з етикеток. Канцерогени утворюються внаслідок неправильного зберігання і приготування продуктів. Вміст хімічних канцерогенів у свіжому м'ясі та молочних продуктах невеликий. У значно більшій кількості вони утворюються при кулінарній обробці їжі.

Так, у одній з сільських зон Польщі спостерігалася висока захворюваність на рак шлунку। Науковці зацікавилися, як готують їжу у цьому регіоні. Виявилось, що на великій сковорідці господині розтоплюють смалець, а потім протягом тижня або довше неодноразово смажать на ньому м'ясо та овочі. За частого нагріванні до високих температур на чавунній сковороді смалець змінює свою структуру. Утворюються канцерогени. Переважно, бензпирен.

Бензпирен також може накопичуватися у копченині, ставковій рибі, у сушених фруктах, в однорічних листових культурах (салат, капуста, зелень), картоплі. Тому украй важливо, щоб рослини вирощувалися подалі від автрострад, теплових електростанцій, металургійних комбінатів – основних джерел бензпирену

У тепличних овочах багато нітратів. Виною тому - мінеральні добрива. Лікарі радять їсти овочі, вирощені у відкритому грунті із застосуванням органічних добрив. Перед вживанням овочі та фрукти слід очищати від шкірки і ретельно промивати. Варяться овочі - у великій кількості води. У жодному випадку не використовуйте в їжу відвару овочів, про умови вирощування яких ви нічого не знаєте.

Окрім того, нітрати та нітрити додають до ковбаси, сосисок, що забарвлює їх у рожевийо колір। Обробка коптильним димом, пережарювання жирів, засолка і консервація прискорюють утворення нітрозамінів. Цікаво, що зберігання продуктів при низькій температурі різко уповільнює утворення нітрозамінів.

Мікропухлини

Процес розвитку раку може тривати від від одного до десятків років. У цей час передракові клітини, які змінилися під дією канцерогенів, стають активними та живучими. Вони утворюють мікропухлини — скупчення злоякісних клітин, що ніяк не турбують людину, і їх практично неможливо діагностувати.

Так, у 40% жінок, що вмирають у 40-50 років з різних причин, та не від раку, патологоанатоми при ретельному дослідженні виявляють мікроскопічні передракові зміни в грудях, а у 40% чоловіків такого ж віку є подібні зміни в простаті। І це не все. 98% померлих мають мікроскопічні пухлини в щитовидній залозі.

Проте: організм людини бореться з мікропухлинами і частіше перемагає — рак не розвивається. Саме на початкових стадіях захищають організм протиракові речовини в продуктах харчування. Так, третина всіх смертей від раку, пов'язана з неправильним харчуванням. Отже, споживаючи «правильні» продукти, можна перешкоджати розвитку хвороби.

— Багато рослинних продуктів містять потужні протиракові речовини, — розповідає дієтолог, кандидат медичних наук Олександр Міллер. — Іноді вони впливають на ті ж механізми хвороби, що й ліки, що використовують для хіміотерапії. Але на відміну від препаратів натуральні речовини нетоксичні. І тому вчені стосовно вживання продуктів, що містять антиракові молекули, сьогодні все частіше використовують термін «харчова хіміотерапія». Вона активно діє на стадії так званого передраку.

Принципи протиракової дієти

1. Запобігайте ожирінню. Коли дослідника з Філадельфії Д. Кричевського запитали, чи існує протиракова дієта, він відповів: «Так. Потрібно менше їсти!». Саме товсті люди найчастіше хворіють на рак матки, жовчного міхура і молочної залози.
Їжте 4-5 разів на день. Пам'ятаєте, що відчуття ситості приходить за півгодини після їжі.
2. Вживайте менше жирної їжі. Простежте, жири мають складати не більше 35% денної норми калорій. Найбільш шкідливими є жири тваринного походження. Зрізання жиру з м'яса може зменшити ризик.
3. Щоденно їжте свіжі овочі та фрукти, що забезпечать організм вітамінами (особливо важливими є вітаміни А, С і Е, також В2 і РР).
4. Вживайте їжу, збагачену харчовими волокнами (речовинами, що практично не перетравлюються організмом) - цільне зерно, борошно грубого помолу або з висівками, листові овочі, крупи - гречану, вівсяну, пшоняну.
Англійський хірург і місіонер Беркіт під час роботи в Африці помітив, що рак товстого кишечника (звичайне для Європи явище) рідко зустрічається у місцевих жителів, що споживають значно більше харчових волокон.
5. Обмежте вживання алкогольних напоїв. Більше 50 мл спирту на добу - призводять до збільшення ризику розвитку раку ротової порожнини, стравоходу, печінки і молочної залози.
6. Обмежте вживання хімічно вирощених або хімічно оброблених продуктів (з пестицидами, гормонами росту, антибіотиками, ароматизаторами, консервантами, стабілізаторами, фарбниками).
7. Не їжте підгорілу їжу, продукти з цвіллю. Обмежте використання мікрохвильової печі. Науковці довели, що канцерогени формуються практично у всіх харчових продуктах, приготованих в мікрохвильовці।


Звичайно, жодна дієта абсолютного захисту від раку не дає, але значно понизити вірогідність хвороби, може. Не забувайте, що найкращий захист від хвороби - її профілактика.

Приклад тижневого меню для профілактики онкологічних захворювань Л.Сазонової

ПОНЕДІЛОК
Сніданок
- Чай трав'яний з 1 чайною ложкою меду
- Салат овочевий
- Каша вівсяна з 1 чайною ложкою соняшникової олії

Обід
- Настій шипшини (1 стакан)
- Салат овочевий
–Борщ з 1 чайною ложкою сметани
Хліб 2 - 3 шматочки

Вечеря
- Сік овочевий або фруктовий
- Салат овочевий
- Волоські горіхи 6 шт.


ВІВТОРОК
Сніданок
- Чай трав'яний з медом
- Салат овочевий
- Каша перлова з соняшниковою олією

Обід
- Напій з соком обліпихи (1 стакан)
- Салат овочевий
- Суп овочевий
–Хліб 2-3 шматочки.
Вечеря
- Сік фркутовий
- Салат овочевий
- Каша гречана із зеленню і 1 чайною ложкою вершкового масла

СЕРЕДА
Сніданок
- Чай трав'яний з медом
- Салат овочевий
- Каша пшоняна з соняшниковою олією

Обід
- Напій з соком калини (1 стакан)
- Салат овочевий
- Тушковане овочеве рагу
- Хліб 2 -3 шматочки.

Вечеря
- Сік овочевий (буряк, морква)
- Салат овочевий
- Яйце некруте із зеленню і 1 чайною ложкою вершкового масла

ЧЕТВЕР
Сніданок
- Чай трав'яний з медом
- Салат овочевий
- Каша пшенична з соняшниковою олією

Обід
- Напій з журавлиною
- Салат овочевий
- Суп зелений із сметаною
- Хліб 2- 3 шматочки.

Вечеря
- Сік фркутовий
- Салат овочевий
- 1 стакан насіння гарбуза (соняшнику)

П’ЯТНИЦЯ
Сніданок
- Чай трав'яний
- Салат овочевий
- Каша ячна з 1 чайною ложкою вершкового масла
Обід
- Настій шипшини
- Салат овочевий
- Борщ із сметаною
- Хліб 2-3 шматочки।

Вечеря
- Сік овочевий (морква, буряк, огірок)
- Салат овочевий (з бобів)
- Волоські горіхи 6 шт।

СУБОТА
Сніданок
- Чай трав'яний
- Салат овочевий
- Каша кукурудзяна з соняшниковою олією .

Обід
- Напій з чорною смородиною
- Салат овочевий
- Тушковане овочеве рагу
- Хліб 2-3 шматочки.
Вечеря
- Сік фркутовий
- Салат овочевий (з бобів) з насіння кропу і 1 чайною ложкою вершкового масла
- зелень.

НЕДІЛЯ
Сніданок
- Чай трав'яний з медом
- Салат овочевий
- Каша з цілої пшениці з соняшниковою олією

Обід
- Напій з фейхоа
- Салат овочевий
- Суп овочевої з 1 чайною ложкою сметани
- Хліб 2 -3 шматочки.

Вечеря
- Сік фруктовий
- Сік овочевий
- Яйце некруте із зеленню

Немає коментарів: